24 Mayıs 2016 Salı

Sıradışı Bir İsim, Fantastik Çocuk Romanı: Sakız Sardunya...

Sakız Sardunya, Elif Şafak'ın yetişkin romanları dışında kaleme aldığı, özellikle 9-13 yaş aralığı çocuklara hitap eden sürükleyici bir roman. Yaş aralığını 9-13 diye belirtsem de kitap dinlemeyi çok seven 5,5 yaşındaki kızım ilk 70 sayfasını soluksuz dinledi. Sonra da uyuyakaldı. Uyandığında söylediği ilk söz, "Anne bu kitabı çok beğendim, bana ödünç verir misin?"  oldu :))

Kitapta isminden hoşlanmayan, kitap okumayı çok seven, sevimli kız çocuğu Sakız Sardunya'nın sihirli bir küre bulmasıyla macera başlar.

Aslında çocuk kitabı olsa da içinde yetişkinlere yönelik de ufak ufak mesajlar yer alan Sakız Sardunya, her çocuğun baş ucunda bulunmasının hiçbir sakıncasının bulunmadığı kitaplardan. Neden böyle diyorum, çünkü çocuk kitabı kategorisinde yer almasına rağmen pek çok kitabın içinde argo, küfür vs. uygunsuz kelimeler bulunmakta. Diyebilirsiniz ki bunlar hayatın bir parçası, çocuğumuzu korusak, kollasak, nereye kadar, bunları da öğrenmeli. Tabi bu da bir tercih, saygı duyulmalı, ama benim gibi bu konularda daha seçici davranıyorsanız, tam çocuğunuz için yazılmış bir kitap diyebiliriz Sakız Sardunya için.
 

Hiç yorum yok: